TIHI STRES JE ZAJEDALEC VAŠEGA ZDRAVJA IN RUŠI VAŠE DOBRO POČUTJE
Skozi dneve se vlečete kot megla. Na robu ste z živci, čeprav se seznam opravil, ki vas čakajo, daljša.
Okoli pasu se vam nabirajo maščobne blazinice, čeprav je vaša prehrana urejena in uspete celo telovaditi. Zdi se vam, da boste zdaj, zdaj zboleli, a se vam nekako uspe obdržati »nad gladino«. No, vsaj dokler ne dočakate tisti težko pričakovani prost vikend ali dopust. Takrat pa se vaše telo upre z vsemi štirimi in... ZBOLITE.
Kronični stres je povod za številne zdravstvene težave
Zaradi hitrega tempa življenja, natrpanih urnikov, dolgih delovnikov in številnih gospodinjskih opravil se zdi, da se je dandanes skoraj nemogoče ustaviti in sprostiti. Visoka pričakovanja in standardi, ki jih ima do nas tako okolica, kot mi sami, nas ženejo, da delamo še več in čas za počitek potiskamo še bolj na stran. Vse se zdi ultra pomembno in hitro se znajdemo v koži, da oprezamo okoli sebe, kot da nas napada plenilec.
Vedno bolj smo občutljivi na zunanje dražljaje, na nove naloge in projekte in zdi se, kot da je to naša super moč. Hitimo iz ene stresne situacije v drugo, hkrati pa se stresa sploh ne zavedamo. Občutek imamo, kot da smo na vrhuncu svojih moči, da zmoremo vse, kar smo si zadali in še več.
Naše telo je res neverjetno in zmore marsikaj, a v trenutnih, akutnih situacijah. Ni pa namenjeno, da bo premikalo meje v ponavljajočih se, kroničnih stresnih situacijah, ki smo jim danes izpostavljeni. Te se vrstijo druga za drugo, vi pa se skoraj neopazno, a zelo hitro premikate proti stanju, ki se ga bojimo vsi in to je IZGORELOST.
»AMPAK STRESU SE NE MOREM POPOLNOMA IZOGNITI«
Razumem vaše pomisleke. Stresu se je res nemogoče izogniti in vsi smo mu ves čas izpostavljeni. Lahko pa reguliramo svoj odziv nanj. Ljudje smo namreč “sužnji” lastne nevrologije in hormonskih odzivov, ki so bili ustvarjeni zato, da so nas varovali v pradavnini.
Stresni hormon nam, kadar je v ravnovesju, pomaga ohranjati energijo, koncentracijo in fokus. Poleg tega deluje tako, da se, v primeru izpostavljenosti stresorju, njegovo izločanje poveča, ko stresor mine pa se ponovno umiri in telo se lahko vrne v stanje normalnega delovanja. Takšnemu stresu pravimo akutni stres in vam dolgoročno ne bo pustil večjih posledic.
Nikakor pa nam stresni hormon ni v prid takrat, kadar se z njim srečujemo v službi, doma, v trgovini in v avtu. Če poleg prištejemo še skrbi, ki so eksistenčne narave in skrbi družbenih razsežnosti, na organizem vpliva večje število stresorjev, kar ohranja visok nivo stresnega hormona. To pa je recept za kronično izgorevanje.
Želim vam pomagati, da se izvijete iz primeža dolgotrajnega stresa in poskrbite za svoje zdravje
Moje ime je Petra Kordež, sem prehranska svetovalka in vodja družinske trgovine Eko Škrnicl. Moje poslanstvo je pomagati ljudem zaživeti bolj zdravo, sproščeno, energije polno življenje.
Vrsta let svetovanj in individualnih strank me je vodila do spoznanja, da moramo vedno odkriti vzrok za nastajanje bolezni in ga odpraviti. S tretiranjem simptomov gasimo trenutni požar, ki pa se zelo hitro zaneti nazaj. To je pri stresu še posebej očitno.
Zato se moramo vsake bolezni lotiti celostno. Najprej moramo stanje, bolezen razumeti, nato spremeniti določene navade in si pomagati s pripravki, ki so naravni, brez stranskih učinkov ter jih naš organizem potrebuje za podporo in optimalno delovanje.
Vse, kar o stresu z vami delim v nadaljevanju, sem z zanimanjem in strokovnostjo raziskovala. Želim vam pomagati, da se učinkovito rešite težav s kroničnim stresom, povišanim kortizolom in vsemi posledicami na zdravje, ki jih to prinaša s seboj.Vsa odkritja bom z vami delila v nadaljevanju ...
Stres ni le reakcija psihe, ampak se nanj odzove celo telo in odziv lahko povzroča spremembe tako na organih, kot na celicah.
Pričniva na začetku. Kaj je stres in kaj se med stresnim odzivom dogaja z vašim telesom?
Stres je čustveni, duševni, telesni ali vedenjski odgovor posameznika na (morebitno) škodljiv stresni dejavnik, ki mu pravimo stresor. Ta lahko prihaja iz okolja ali iz telesa (zlom, bolezen,...). Pri tem je zelo pomemben vaš odziv, vaša percepcija. Dogodek, ki lahko za vas predstavlja hud stres, nekdo drug ne bo niti opazil.
Stresni odziv se začne v možganih. Ko zaznate stresor z očmi ali ušesi, se informacije nemudoma prenesejo do centra v možganih, ki je pomaga pri obdelavi čustev. Če zazna nevarnost, o tem obvesti hipotalamus – nadzorni center vašega telesa. Ta preko živčnega sistema komunicira s celim telesom, ob stresu pa aktivira simpatični živčni sistem.
Sproži se izločanje hormona koritzola in adrenalina, v telesu pa se začnejo dogajati številne spremembe, ki jih lahko občutite ali opazite kot:
- Razširjene zenice
- Povečano dihanje zaradi razširjenih bronhijev
- Povečana srčna aktivnost in utrip
- Povečan dotok krvi v mišice, posledično pa počasnejša prebava
- Sprostitev mehurja
- Izostrene čute
- Povečano budnost
Sproščati se začnejo tudi zaloge glukoze, da telo dobi kar največ energije za potreben odziv.
Ko stresna situacija mine, se raven stresnih hormonov zniža, hipotalamus pa aktivira parasimpatični živčni sistem, ki telesu pomaga »pritisniti zavoro« in si odpočiti.
Glavno vlogo ima kortizol
Kljub temu, da je v stresni odziv celo telo, pa je eden najbolj pomembnih igralcev, ki povzroča tudi največ zdravstvenih težav, kortizol.
Kortizol je hormon stoterih nalog, saj poleg sodelovanja v stresnem odzivu, pomaga ohranjati krvni tlak, pripomore k delovanju srca in ožilja, upočasnjuje vnetni odziv imunskega sistema, pomaga uravnotežiti učinke inzulina in sodeluje pri uravnavanju metabolizma beljakovin, ogljikovih hidratov in maščob. Za zdravje ima ključni pomen, a da deluje za vas in ne proti vam, je pomembna njegova uravnoteženost. Izloča ga nadledvična žleza, njegovo nastajanje pa kontrolira hipotalamus.
DNEVNI CIKEL KORITZOLA
ZJUTRAJ
Zjutraj je kortizol najvišji. Pomaga vam, da vstanete iz postelje in se polni energije odpravite novim izzivom naproti.
ČEZ DAN
Pozno popoldne začne nivo kortizola počasi padati. Takrat lahko opazite, da niste več tako skoncentrirani in energija vam počasi pojenja. Telo se začne pripravljati na počitek.
ZVEČER
Raven kortizola je zvečer najnižja, saj ga zamenja hormon melatonin. Nizka raven kortizola je zelo pomembna zato, da se lahko aktivira parasimpatični živčni sistem, ki telesu, skupaj z melatoninom, omogoči počitek in obnovo.
To je naraven dnevni cikel kortizola takrat, ko nista izpostavljeni dolgotrajnemu stresu. Če ste se že ujeli v kremplje tihega stresa, pa je mogoče, da se raven kortizola nikoli ne zniža dovolj, da bi se vaše telo obnovilo. Nekaj časa bo vaše telo še vztrajalo v takšnem stanju, ko se nadledvični žlezi izčrpata, pa sledi padec kortizola in izgorelost.
TRI FAZE IZGORELOSTI
PODIVJAN KORTIZOL
Pomislite ... Se vam zdi, da imate energije in motivacije za delo za izvoz? Delate pozno v noč, skrbite za vse okoli sebe pa še vedno se vam zdi, da vam ni zmanjkalo energije? Občutek je, kot da ste na vrhuncu svojih moči, a vaš kortizol je že podivjan in če ga ne boste pravočasno umirili, vas čaka izgorelost.
IZČRPANOST OZIROMA IZGORELOST
Po tem, ko je kortizol dalj časa visok, sledi padec in izgorelost. To občutite v obliki slabega počutja in hude utrujenosti, primanjkuje vam energije, koncentracije in motivacije. Kljub temu, da ste se končno vzeli v roke in hodite spat ob normalni uri ter si počitek privoščite celo podnevi, se zdi, da se nikakor ne morete odpočiti.
ADRENALNI ZLOM
Stresnega hormona ni več. A kortizol je življenjsko pomemben hormon, ki poskrbi, da se vsako jutro vstanete iz postelje in začnete nov dan. Če pridete do 3. faze izgorelosti, zagotovo občutite hudo izčrpanost, imate težave s spominom in občutkom za čas, pojavijo se težave z zdravjem, saj je organizem dolgo deloval na visokih obratih, hkrati pa je vaš imunski sistem občutno oslabljen.
Obe fazi, ki nastopita za prvo fazo izgorevanja sta izredno nevarni, predvsem pa ju je zelo težko reševati. za izhod iz izgorelosti ali celo adrenalnega zloma so potrebne zelo korenite življenjske spremembe.
Poskrbite zase še preden prestopite mejo izgorelosti in začnite uvajati nujno potrebne življenjske spremembe, preden vam kortizol uide izpod nadzora.
NEURAVNOVEŠEN KORTIZOL V TELESU POVZROČA ŠTEVILNE TEŽAVE
Pridobivanje telesne teže + želja po nezdravi prehrani
Če imate dalj časa povišan kortizol, lahko opazite nabiranje maščobe okoli trebuha in rast kilogramov, čeprav je vaša prehrana urejena. Kortizol preprečuje, da bi se kalorije in maščobe porabljale. Za njihovo porabo je zadolžena ščitnica, povišan kortizol pa njeno delovanje zmanjša. Kroničen stres upočasni tudi metabolizem, hkrati pa poveča željo po nezdravi prehrani.
Vnetna stanja
Kortizol pomaga pri nadzorovanju vnetnih stanj v telesu, a le takrat, kadar je njegov cikel normalen in zdrav. Če je kortizola premalo, je tudi vnetje prešibko, posledično pa pride do slabšega odziva imunskega sistema. Na drugi strani pa je, ko je kortizol previsok, vnetij preveč, kar lahko vodi tudi do alergij in avtoimunih bolezni.
Nespečnost + kronična utrujenost
Naravni cikel kortizola je takšen, da je zjutraj njegova raven najvišja, zvečer pa najnižja. To omogoča melatoninu, hormonu, ki vam pomaga spati in obnavlja vaše telo, da se začne sproščati. Če je kortizol ves čas visok, se melatonin nikoli ne sprošča dovolj, da bi se vi lahko dobro naspali. To vodi v neprespane noči, posledično pa se vas začne lotevati kronična utrujenost.
Imunski sistem
Ko vaše telo napade patogen, se aktivira imunski sistem. Njegova naloga je, da vsiljivca napade in vas pred njim zaščiti. To pomeni, da v telesu nastane tudi vnetje, ki je znak, da je potrebna obramba in popravilo. Ta vnetni odziv lahko opazite v obliki simptomov, kot so vneto grlo, vročina ali izcedek iz nosu. Vnetje je nujno potreben del imunskega odziva, pomembno je le, da ga nekdo uravnava, saj lahko drugače vnetje postane kronično.
Čustvena razdražljivost
Ves čas, ko ste pod stresom, je vaše telo v stanju »boj ali beg«. To lahko povzroči strah, tesnobo in neugodje, kar pa se pogosto odraža tudi pri nihanju razpoloženja in v čustveni razdražljivosti. Tudi, če se v enem trenutku počutite dobro in ste nasmejani, vas lahko že v naslednjem s tira vrže še tako nepomembna stvar.
Slaba prebava
V stanju »boj ali beg« je vsa kri preusmerjena v mišice, zato da je telesu omogočena reakcija na stresor. Prebava se v tem času ustavi, ponovno pa se sprosti, ko možganski centri telesu sporočijo, da je stresor odstranjen. Če se »boj ali beg« odziv ne umiri in parasimpatični živčni sistem ne more telesu omogočiti sprostitev in regeneracijo, se tudi prebavni sistem ne more ponovno zagnati. To lahko povzroča bolečine v trebuhu, zaprtje, drisko ali napenjanje.
KAKO LAHKO NA NARAVEN NAČIN URAVNATE KORTIZOL
Čeprav lahko podivjan kortizol povzroči številne težave in bolezni, ga hkrati ni težko uravnati na naraven način. Pomembno pa je, da se prekomernega in daljšega stresa zavedate dovolj zgodaj, ko z naravnimi metodami sami lahko še kaj storite. Kako torej uravnati kortizol?
Izogibajte se vnetnim živilom, kot so sladkor, predelani ogljikovi hidrati in konzervirana živila. Vaši obroki naj bodo sestavljeni iz svežega sadja in zelenjave, kakovostnih beljakovin in kompleksnih ogljikovih hidratov.
V svoj vsakdan vključite kakšno izmed tehnik, ki pomagajo pri obvladovanju stresa. Lahko se odpravite na sprehod v naravo, delate jogo, meditirate ali izvajate dihalne vaje. Odličen način za premagovanje stresa je tudi telovadba, a nikar ne pretiravajte, saj preveč telesne aktivnosti zvišuje stresne hormone.
Trudite se biti čim bolj prisotni v trenutku in ne hitite z ene naloge k drugi. Svoje delovne dni si organizirajte vnaprej in se pripravite na vsa opravila, ki vas čakajo, hkrati pa si pustite nekaj prostora za nepredvidene situacije.
Spanec je nepogrešljiv dejavnik vašega preživetja. Vsak proces, ki se odvija v telesu, je odvisen od spanja. Med spanjem se telo obnovi, zato si privoščite vsaj 7 ur dolg, krepčilni spanec. Prostor, v katerem spite, naj ima primerno temperaturo, zagotovite pa si tudi popolno temo. Zadnje ure pred spanjem se poskusite izogniti elektronskim napravam, stresnim situacijam in delu.
Eterična olja pozitivno učinkujejo na vaš imunski sistem in počutje. Za zniževanje stresnega hormona izberite eterično olje sivke, bergamotke ali mirte.
Kortizol lahko uravnavate tudi s pomočjo adaptogenih rastlin, med katere štejemo rhodiolo, ginseng, ginko bilobo in ashwagandho. Adaptogene rastline krepijo zdravje nadledvičnih žlez, saj v telesu pomagajo vzpostavljati porušeno ravnovesje, v tem primeru ravnovesje kortizola.
Adaptogeno zelišče, ki uravnava kortizol in obnavlja moči
V ajurvedi se adaptogeno zelišče po imenu ashwagandha že tisočletja uporablja za uravnavanje stresnega hormona kortizola in zdravljenje težav, povezanih z njim.
ZAKAJ UŽIVATI ASHWAGANDHA EXTRACT?
VSE KAR MORATE VEDETI O ASHWAGANDHA EXTRACT KSM-66 KAPSULAH
Sestavine:
Izvleček ekološke uspavalne vitanije (Withania somnifera) v prahu – KSM-66 Ashwagandha®, kapsula (hidroksipropilmetil celuloza, rastlinski izvor).
2 kapsuli vsebujeta 600 mg izvlečka ashwagandhe.
Uporaba:
Priporočena dnevna količina: 2 kapsuli na dan. Kapsulo zaužijte z vodo, sokom ali drugo tekočino.
Ashwagandha stranski učinki
Uživanje živila priporočamo v okviru raznolike in uravnotežene prehrane ter zdravega načina življenja. Priporočene dnevne količine oziroma odmerka se ne sme prekoračiti. Prehransko dopolnilo ni nadomestilo za uravnoteženo in raznovrstno prehrano. Shranjevati nedosegljivo otrokom! Shranjevati v suhem in hladnem prostoru.
OPOZORILO: Prevelike količine ashwagandhe lahko povzročijo okvaro ledvic. Uporaba izdelka se odsvetuje nosečnicam in ljudem, ki imajo težave s ščitnico (lahko povzroči izgubo teže, pospešen srčni utrip in potenje) ali se zdravijo s kortikosteroidi..
KAKO SE NAŠA ASHWAGANDHA RAZLIKUJE OD DRUGIH?
Druge Ashwagandhe:
Vprašljivost surovin iz tretjih držav brez ustreznih pregledov
V dopolnilu se nahajajo vsi deli rastline
Slaba absorpcija in nizka biološka razpoložljivost
Naša Ashwagandha:
Vsaka dobava je natančno pregledana, standardizirana in kontrolirana, da ne vsebuje bakterij kot je salmonela in druge
Samo izvleček korenine, ki se je izkazal kot najbolj učinkovit del Ashwagandhe
Najvišja koncentracija in najbolj biološko razpoložljiv izvleček korenin, ki ohranja vse naravne sestavine zelišča v prvotnem ravnovesju
Posebna ponudba
Ashwagandha Extract
povzetju
EKSKLUZIVNI TEMATSKI PAKETKI Z IZVLEČKOM AŠVAGANDE
Ashwagandha na Instagramu med zadovoljnimi uporabnicami
Ashwagandha Extract KSM-66 uravnava stresni hormon kortizol, kar pomaga pri:
Izboljšanju zdravja
Močnejšemu imunskemu sistemu
Bolj kakovostnemu spancu
Boljši koncentraciji in višjemu nivoju energije