UREJENA PREBAVA JE KLJUČ DO DOBREGA POČUTJA
Zvijanje, bolečine v trebuhu, driska in krči so znaki neurejene prebave.
Prebava ni najbolj priljubljena tema za pogovor. Tudi spopadanje s prebavnimi težavami tako ostane za zaprtimi vrati kopalnice. A prebava je izjemno pomemben proces, ki ves čas poteka v vašem telesu. Je proces kemične in mehanske pretvorbe hrane v manjše molekule, ki se lahko v prebavilih absorbirajo. Tako se hrana, ki jo zaužijete, spremeni v obliko, iz katere lahko vaš organizem dobi vsa pomembna hranila.
Prebava se začne že v ustih, takoj ko začnete hrano žvečiti. Z žvečenjem jo razdrobite na manjše koščke, ki lažje potujejo po prebavnem traktu. V pomoč pri prebavi hrane so prebavni encimi, ki se nahajajo v slini, želodcu in v črevesju. A telo ne sprejme vsega, kar zaužijemo. Delež neprebavljenih ostankov potuje v debelo črevo, kjer se oblikuje v blato in se nato izloči.
Sliši se tako gladko in enostavno. A ni vedno tako, kajne? Skoraj vsak se je že soočil s prebavnimi težavami. Pa ste kdaj pomislili, zakaj do njih pride in kdo je v resnici krivec za bolečine v trebuhu?
PETRA KORDEŽ, PREHRANSKA SVETOVALKA
Moje ime je Petra Kordež, sem prehranska svetovalka in vodja družinske trgovine Eko Škrnicl. Moje poslanstvo je pomagati ljudem zaživeti bolj zdravo, sproščeno, energije polno življenje.
Vrsta let svetovanja in pomoč individualnim strankam sta me vodili do spoznanja, da moramo vedno odkriti vzrok za nastajanje bolezni in ga odpraviti. S tretiranjem simptomov gasimo trenutni požar, ki pa se zelo hitro zaneti nazaj.
Zato se moramo vsake bolezni lotiti celostno. Najprej moramo stanje, bolezen razumeti, nato spremeniti določene navade in si pomagati s pripravki, ki so naravni, brez stranskih učinkov ter jih naš organizem potrebuje za podporo in optimalno delovanje.
Vse, kar z vami delim v nadaljevanju, sem raziskovala z zanimanjem in strokovnostjo. Želim vam pomagati, da se učinkovito rešite težav s prebavo in vsemi posledicami, ki jih prinašajo s seboj. Naj vam zaupam, kako se poslovite od napihnjenosti, zvijanja in bolečin ter končno uredite svojo prebavo.
KRIVEC ZA TEŽAVE S PREBAVO JE PORUŠENA ČREVESNA FLORA
Ko slabe bakterije v črevesju prevladajo nad dobrimi, se začnejo težave in najprej jih boste občutili prav tam, kjer nastanejo – v črevesju. Znaki neurejene prebave so:
Bolečine v trebuhu
Bolečina se lahko pojavlja tako v zgornjem, kot v spodnjem delu trebuha. Bolečina v zgornjem delu je običajno povezana z želodcem, težavo pa lahko predstavlja GERB (gastroezofagealna refluksna bolezen) ali razjeda. Bolečine v spodnjem delu so povezane s črevesjem in prebavo, ki ne deluje tako, kot bi morala.
Krči
O krčih običajno govorimo pri dojenčkih, saj so pogost pojav in pestijo kar 1 od 5 dojenčkov. Lahko pa se krči pojavijo tudi pri odraslih ljudeh in predstavljajo močno, krčevito bolečino.
Napihnjenost in napenjanje
Napihnjenost se kaže kot nelagodje v trebuhu, pogosto je povezana tudi z napenjanjem. Značilen je povečan obseg trebuha, nabiranje plinov v črevesju, bolečine in spuščanje vetrov.
Zaprtje
Zaprtje je zelo pogost pojav. Težko je natančno določiti pravo in zdravo število iztrebljanj, saj smo si ljudje različni. A če opazite, da greste na veliko potrebo manjkrat kot običajno, hkrati pa vas pestijo še bolečine, odvajanje trdega blata in napenjanje, zelo verjetno trpite za zaprtjem.
Driska
Z njo se najpogosteje srečate, če vas ujame kateri izmed trebušnih virusov. A driska se lahko pojavi tudi, ko se vam zdi, da ste povsem zdravi, saj je lahko posledica stresa, prehrane ali porušene črevesne flore.
Razdražljivo črevo
Sindrom razdražljivega črevesja sodi med najpogostejše funkcionalne motnje prebavil. Gre za trajno, dalj časa trajajočo bolečino v trebuhu, ki je običajno povezana še z odvajanjem blata in spremenjeno pogostostjo odvajanja.
REZULTAT ZDRAVEGA ČREVESJA PA NI LE UREJENA PREBAVA
Apetit
Bakterije si želijo preživetja in za to potrebujejo hrano. Nekatere živijo od maščob, druge od sladkorja, tretje od zelenjave. Ko zaužijete hrano, ki so si jo zaželele vaše bakterije, se možgani počutijo »nagrajene«. Vaša zavestna volja in volja bakterij sta tako v nenehnem boju. Vi si želite jesti zdravo, bakterije pa hrepenijo po ocvrtem krompirčku in še več čokolade. Seveda ni vse odvisno od njih, ampak tudi od hormonov, kulturnega ozadja itd., a v veliki meri so prav bakterije tiste, ki določajo naš apetit.
Izguba kilogramov
Poleg bakterij vaš apetit nadzorujeta tudi hormona grelin in leptin. Nepravilno delovanje hormonov lakote povzroča prenajedanje s hitro, nezdravo hrano - takšno, ki jo imajo slabe bakterije najraje, zato po njej hrepenite še bolj. Če v vašem črevesju prevladujejo slabe bakterije, lahko to torej zavira vaš napredek pri izgubi telesne teže in maščobe. Poleg tega težave s prebavo, ki jih povzroča porušena črevesna flora, upočasnijo tudi vaš bazalni metabolizem. Slednji pa je eden ključnih dejavnikov pri tem, koliko hrane morate zaužiti, če želite izgubiti kilograme.
Počutje in koncentracija
Porušena črevesna flora je lahko krivec za to, da ste ves čas utrujeni, trpite za pomanjkanjem koncentracije in imate »meglene« misli. V črevesju nastaja več kot 90 % serotonina – hormona sreče. Ne skrbi le za dobro voljo in nasmeh na obrazu, ampak tudi za kakovosten spanec, stabilno razpoloženje, pomnjenje in učenje.
Čista in sijoča koža
Skrb za lepo in sijočo kožo se začne navznoter, v črevesju. Na koži se odraža vse, kar se dogaja v vašem telesu. Samo pomislite na mozolje in nepravilnosti, ki se pojavijo takrat, ko pojeste preveč čokolade ali nezdrave hrane. Urejena črevesna flora in zmanjšana vnetja so prvi korak do zdrave in lepe kože.
Imunski sistem
70 % celic imunskega sistema je doma v črevesju, zato ni nič nenavadnega, da je črevesje tako pomembno za zdravje. S porušeno črevesno floro celice, ki skrbijo za boj z virusi in bakterijami, ne morejo opravljati svoje naloge. S tem smo bolj izpostavljeni morebitnim boleznim, če zbolimo, pa ima telo težjo nalogo pri boju z okužbo.
TRIKI IN NASVETI ZA USPEŠEN BOJ Z BAKTERIJAMI
Tako kot mikrobi manipulirajo z nami, tako lahko tudi mi z njimi. Boj z bakterijami boste dobili le, če boste poskrbeli za čim večje kolonije dobrih mikrobov, ki bodo opravili z zlobneži v vašem črevesju. Najbolj napredne medicinske tehnike vključujejo celo transplantacijo blata in z njim celotnega vesolja bakterij. Te tehnike se poslužujejo v ekstremnih primerih, za zdravo črevesje pa lahko poskrbite sami.
Raziskave so pokazale, da so prve spremembe v črevesju vidne že v 24. urah od zaužitja večje količine dobrih mikrobioloških kultur, ki jih najdete v fermentirani hrani in prehranskih dopolnilih. Za dolgotrajen uspeh pa je pomembno, da se držite dveh ključnih korakov:
- Vsak dan po malem uživajte dobre mikrobiološke kulture. Ne pretiravajte s preveliko količino fermentirane hrane v enem dnevu, saj boste črevesju povzročili preveč stresa.
- Vztrajnost in konsistentnost sta najpomembnejši - ne bo pomagalo, če boste za svoje črevesje skrbeli samo 1x tedensko. Privoščite si dobre bakterije vsak dan!
Če jeste veliko sveže zelenjave, bo v vašem črevesju prebivalo več dobrih »zelenjavnih bakterij« in manj slabih. Če ste zelo sladkosnede vrste – potem imajo v vašem črevesju zabavo slabe »sladkorne bakterije«, dobre pa hirajo in se borijo za svoj obstanek. To je tudi razlog za začaran krog prehranjevanja – če jeste večje količine sladkorja in hitre hrane, polne trans maščob, potem je razmerje vaših črevesnih bakterij popolnoma podrto, vi se počutite slabo in se borite z odvečnimi kilogrami.
Prvi korak k zdravemu črevesju je zagotovo urejena prehrana. A kaj, ko slabe bakterije že prevladujejo, vi pa se ne morete upreti še enemu kosu torte? Takrat je čas za dobro oboroženo vojsko! Samo z vnosom večjega števila dobrih bakterij boste namreč spet vzpostavili ravnovesje v črevesju.
Posledice uravnovešenega črevesja so:
Dobro psihofizično počutje
Manj bolečin v trebuhu, napenjanja in zvijanja
Urejena prebava (nič več zaprtosti in driske)
Manj želje po nezdravi hrani
Lažja izguba odvečnih kilogramov
Več energije in miselne jasnosti
Krepak imunski sistem
Manj težav z alergijami in kožnimi nepravilnostmi
5 KORAKOV ZA URAVNAVANJE ČREVESNE MIKROBIOTE
Jejte živila, ki vsebujejo dobre bakterije
Moderna družba je pozabila na modrosti prehranjevanja in shranjevanja živil, ki so bile za prehranitev družine v naši prelepi alpski deželi ključne, vse dokler nam niso na vsak vogal namestiti supermarketov. Fermentacija in vlaganje živil sta načina, kako plodove poletja shraniti in hkrati obogatiti njihovo delovanje. Fermentirana hrana, kot so kislo zelje, repa, vodni kefir, kombuča, kimči itd. Opozorilo: kupujte domače, eko izdelke, sicer se za dobre bakterije lahko obrišete pod nosom – so namreč občutljive na pasterizacijo, segrevanje in druge podobne postopke.
Jejte živila, ki so hrana za dobre bakterije
Po domače se jim reče prebiotiki. Ti poskrbijo, da bodo dobre bakterije vedno site. Mednje spadajo: por, artičoke, oves, šparglji, banane, cikorija, česen, čebula, šalotka, čičerika, leča, fižol, grenivke, lubenica, lanena semena.
Stran z vso nesnago
V čim večji meri se izogibajte sladkorju, ocvrti hrani, konzervirani hrani, vsem pesticidom, umetnim sladilom in konzervansom. Te umetne substance namreč močno zmedejo vaše črevesje. Obenem so vse oblike sladkorja (tudi prečiščeni ogljikovi hidrati, kruh, med in druga sladila) hrana za slabe bakterije ter za glivo kandido.
Uživajte mikrobiološke kulture
Da bi vzpostavili red v črevesju, morate vanj vnesti več dobrih bakterij. To lahko zelo poceni, učinkovito in preverjeno storite z mikrobiološkimi kulturami v kapsulah (poznanimi kot probiotiki). Samo s pravilno prehrano svojega črevesja ne boste kar tako postavili v ravnovesje. Zato je pomembno, da ga podprete s probiotično kuro. Le tako se bo v črevesju naselilo zadostno število koristnih bakterij (rečemo jih kolonije bakterij), ki vas bodo zaščitile pred vsemi težavami in bolezenskimi stanji, ki jih za seboj potegne podrta črevesna flora.
Pomagajte si z začimbami
Začimbe in zelišča niso samo dobrega okusa, temveč veljajo za pravo zakladnico antioksidantov in koristnih snovi. Sedem najbolj učinkovitih začimb, ki pomagajo umiriti vnetna stanja in s tem razbremeniti črevesje, so: kurkuma, ingver, cimet, kajenski poper, žajbelj, klinčki in rožmarin.
3-MESEČNA TERAPIJA z mikrobiološkimi kulturami
KAKO PRAVILNO IZVESTI TERAPIJO?
UNIBIOTIC
Carnium Botanicals Unibiotic Saccharomyces Boulardii je strokovna mešanica mikrobioloških kultur ("dobrih" črevesnih bakterij) in fruktooligosaharidov FS2-60 (hrana za mikrobiološke kulture), ki zajemajo oligsaharide in rastlinski inulin.
"Moje izkušnje s Silymarin Complex in Unibiotic se začnejo z branjem recenzij zaradi težav s prebavo in jetri. Težave so bile posledica slabe prehrane in neurejenega življenja. Odločil sem se, da bom upošteval nasvet Petre in preko spleta naročil omenjena dva izdelka.
Prve pozitivne učinke, sem občutil že nekaj dni po jemanju. Počutil sem se lažje in imel energije. Stanje moje kože se je izboljšalo in nisem imel več srbečice. Tudi stanje mojega črevesja se je izboljšalo, saj je bilo odvajanje blata redno.
Nisem verjel svojim očem, vse to zahvaljujoč pomoči dvema popolnoma naravnima izdelkoma. To me je tudi prepričalo, da sem kupil tudi druge izdelke, kot so: Ashwagandha, Kurkuma in BioPerine, Moringa, D-mannose, Green Dtox, Vitamin C liposomski in druge. Hvala Silymarin, hvala Unibiotic, hvala Petra."
Franc
UNIBIOTIC - MIKROBIOLOŠKE KULTURE, KI VZPOSTAVIJO RAVNOVESJE V VAŠEM ČREVESJU
Raziskave so pokazale, da so prve spremembe v črevesju vidne že v 24. urah od zaužitja večje količine dobrih mikrobioloških kultur, ki jih najdete v fermentirani hrani in prehranskih dopolnilih kot je Unibiotic.
Zakaj so mikrobiološke kapsule Unibiotic tako učinkovite? Ker vsebujejo pomembne "dobre" bakterije, ki uravnavajo vašo črevesno mikrobiomo.
UNIBIOTIC Saccharomyces boulardii v kapsulah
Sestavine:
lactobacillus acidophilus, Bifidobacterum infantis, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium breve, Saccharomyces Boulardii
1 kapsula (priporočen dnevni vnos) vsebuje:
- Saccharomyces Boulardii (5x109cfu / kapsulo)
- Mešanica mikrobioloških kultur (1,5x109cfu / kapsulo)
Lactobacillus acidophilus
Bifidobacterium breve
Bifidobacterium infantis
Bifidobacterium longum
- Mešanica oligosaharidov in rastlinskega inulina - 370 mg / kapsulo
Uporaba:
Mikrobiološke kulture vedno vzemite zvečer, eno uro po večerji s kozarcem vode ali čaja. Nikoli jih ne jemljite na čisto prazen ali čisto poln želodec. Medtem ko boste spali, bodo mikrobiološke kulture za vas delale dobre stvari.
Posebna ponudba
Unibiotic
povzetju
Darilo ob nakupu:
brezplačna e-knjiga
Ob nakupu izdelka vam podarimo e-knjigo, kjer boste izvedeli vse, kar morate vedeti za učinkovito obnovitev črevesja. Skupaj z domiselnimi probiotičnimi recepti, po nakupu e-knjigo prejmete na email naslov.
Na 70 straneh vas čakajo zanimivi in koristni poduki o črevesju, njegovem delovanju in kaj lahko na dnevni ravni storite sami, da bo vaše črevesje bolj zdravo.
Prebavni encimi + mikrobiološke kulture
Popoln par za obvladovanje prehranskih intoleranc!
Pripravila sem ti posebno ponudbo za 3-mesečno kuro s produktoma Bloat Aid (prebavni encimi) in Unibiotic (mikrobiološke kulture). Tako boš lahko enkrat za vselej premagal/a ponavljajoče se nevšečnosti z intolerancami na hrano.
Bloat Aid prebavni encimi + Unibiotic mikrobiološke kulture
povzetju
"Lani sem imel veliko težav z imunskim sistemom, saj sem imel 3 angine v obdobju zime in vsaka angina je bila zdravljena z antibiotikom. V oktobru 2018 sem pričel z rednim jemanjem probiotikov Saccharomyces Boulardii in do danes (v obdobju 6 mesecev) nisem bil popolnoma nič bolan. Zelo dobro se počutim in čutim, da imam končno krepak imunski sistem."
Gašper Cafuk, 24 let
Z urejeno črevesno floro
poskrbite za:
Urejeno prebavo brez bolečin
Močan imunski sistem
Dobro počutje in več koncentracije
Čisto in zdravo kožo
Urejeno telesno težo